[ARBİS] Bilim ve Toplum Programları Çağrı Metinleri Yayınlandı

Değerli Araştırmacımız,
 

Toplumda bilim ve teknoloji kültürünün ve iletişiminin geliştirilmesini amaçlayan bilim ve toplum projeleri çağrı metinleri yayınlandı.

2007 yılından bu yana Bilim ve Toplum Başkanlığı tarafından yürütülen programlar ile toplumun farklı kesimlerine yönelik bilimsel etkinlikler yapmayı hedefleyen projeler desteklenmektedir. Bu çerçevede desteklenen projeler ile yüzbinlerce vatandaşımız ülkemizin tüm illerinde bilimsel prensipleri deneyimleyerek keşfedebileceği etkinliklere katılım sağlayabilmektedir.

[ARBİS] 4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrı Metni Yayınlandı!

Değerli Araştırmacımız,

Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde, ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğunda geleceğimizin teminatı gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri 4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrı Metni yayınlandı. 4006 Programına yapılacak başvurular 22 Ocak 2021 (saat 17.30) tarihine kadar kabul edilecektir.

2247 - C Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR)

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB), bilim temelli bilgi ve teknoloji üretimi ve bunun için ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının gelişimi süreçlerine katkı sağlamak amacıyla destekleyici ve teşvik edici programlar yürütmektedir. Nisan ayında COVID19 ile mücadelede rol almak isteyen gençlerin talebi ile STAR programı başlatılmıştır. Bu program ile COVID-19 mücadelesine yönelik Ar-Ge projelerinde çalışmak isteyen 300 bursiyer desteklenmiş, desteklenenlerin 118'ini lisans öğrencileri oluşturmuştur.

TÜBİTAK Bilim Genç Web Tasarımı Yenilendi

TÜBİTAK’ın gençlere yönelik dijital popüler bilim platformu Bilim Genç’in tasarımı yenilendi.

Bilim Genç, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı tarafından 2015 yılında 12 yaş ve üzeri gençlerin bilgiye ücretsiz bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla dijital bir platform olarak yayın hayatına başladı.

İlgi çekici popüler bilim yazılarının, merak edilen soruların cevaplarının ve en son bilimsel gelişmelerin yer aldığı Bilim Genç’in içeriği her gün güncelleniyor.

BİLSAP2020 Birinci Dönem Raporu ve BİLSAP2020 İkinci Dönem Başvuruları

Değerli Akademisyenlerimiz,

1)    2020 BİLSAP ÖDÜLLERİ 1. DÖNEM:

1 Aralık 2019-28 Şubat 2020  tarihleri arasında yapılan İKÜ adresli Bilimsel ve Sanatsal Faaliyetleri kapsayan “2020 BİLSAP ÖDÜLLERİ 1. DÖNEM”de 66 SCI/SSCI yayın, 1 Patent, 3 Proje, 433 Atıf ve 1 sergi  olmak üzere toplam 504 çalışma ödül almaya hak kazanmıştır. Ödül alan akademisyenlerimizi tebrik ediyoruz.

[ARBİS]ERA-NET SusCrop 2. Çağrısı Açıldı

Sürdürülebilir Tarımsal Üretim konulu ERA-NET Cofund projesi (SusCrop), Ufuk 2020 alt alanlarından "Public-Public Partnerships in the Bioeconomy" kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmekte olup 01/01/2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir ve 01/01/2023 tarihinde sona erecektir. Projenin ana amacı, sürdürülebilir tarımsal üretime yönelik uluslararası araştırma projelerinin desteklenmesidir. 
Projeye, 12 farklı ülkeden 16 farklı kuruluş katılmaktadır. Bu kapsamda, SusCrop projesi 2020 yılı çağrısı 10/02/2020 tarihi itibariyle açılmıştır.

[ARBİS]2556 - Katar Ulusal Araştırma Fonu (QNRF) ile İkili İşbirliği Programı

TÜBİTAK ile Katar Ulusal Araştırma Fonu (QNRF) arasındaki işbirliği çerçevesinde Türk ve Katarlı bilim insanları arasında ortak projeler desteklenmektedir. Her bir proje için TÜBİTAK tarafından, Türk proje ekibine 5 Milyon Türk Lirası kadar, QNRF tarafından ise, Katarlı proje ekibine 750 Bin Amerikan Doları'na kadar destek sağlanacaktır.

Ortak projeler yalnızca aşağıdaki tematik alanlarda desteklenecektir:

Prof. Dr. Özge Çelik TÜBİTAK “COST Info Day in Turkey” Toplantısında Üniversitemizi Temsil Etti

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Özge Çelik, 21 Ocak Salı günü TÜBİTAK Başkanlık Binası Feza Gürsey Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen TÜBİTAK “COST Info Day in Turkey” başlıklı toplantıya İKÜ TPDB PrG-K’yı temsilen katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yaptı. 

Prof. Dr. Mandal konuşmasında;