Kuluçka Merkezi Koordinatörlüğü

Proje çağrıları kapsamında proje gruplarının yenilikçi fikirlerinin ticarileştirilmesi sürecinde çoklu destek hizmeti sağlamaktadır. Teknoloji ve Proje Destek Birimi Kuluçka Merkezi Koordinatörlüğü - fİKÜr olarak fikrin işe dönüşümünde 8 destek kürü işletmektedir.

Kuluçka Merkezi'nin fİKÜr olarak adlandırdığı, fikrin işe dönüşümünde desteklediği 8 kür

Kırmızı Kür: Çalıştay - "Çözüm Günleri"

Turuncu Kür: Sosyal Çevre ile İletişim - "Fikir Durağı"

Sarı Kür: Yarışma

Açık Yeşil Kür: Eğitim

Koyu Yeşil Kür: Seminer - "İnovasyonun Yüzleri" Serisi

Mavi Kür: Esinlendirici Mentor

Lacivert Kür: Teknik Mentor

Mor Kür: Tanışma Günleri - "Yarım Elma"

 

2014 yılında faaliyetlerine başlayan Ön Kuluçka Merkezi 26 Ocak 2017 tarihinden itibaren Teknoloji ve Proje Destek Birimi’nin koordinatörlüğü olarak Kuluçka Merkezi Koordinatörlüğü olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 


2015 yılından beri koordinatörü Prof. Dr. Sinan Alçın’dır. 

Kuluçka Merkezi Koordinatörlüğü, farklı alanlarda eğitim gören öğrencilerimizin ve mezunlarımızın inovasyon ve teknoloji temelli fikirlerinin projelendirme, danışmanlık hizmetleri verme ve gelecekte piyasada yer alabilmeleri için gerekli olan iş deneyimini kazandırma amacı ile kurulmuştur.  Teknoloji alanında yenilikçi ürün, süreç ve hizmetleri geliştirmeye yönelik girişimci proje fikirlerinin desteklenmesi için proje ekiplerine iş geliştirme, mentorluk ve ofis desteği sağlar. Akademisyen ve özel sektör temsilcilerinden oluşan Danışma Kurulu, belirli bir tarih aralığında açılan çağrının ardından destek alacak proje ekiplerini belirler.

2017 Yazılımda Yenilikçi Projeler Yarışması 
Teknoloji ve Proje Destek Birimi Kuluçka Merkezi Koordinatörlüğü’nün açtığı “2017 Yazılımda Yenilikçi Projeler Çağrısı” için jüri, son değerlendirme yapmak üzere 25 Ekim 2017 Çarşamba günü toplandı. 

1.    Ödülü:
Grup Adı: Jetleuç
Grup Üyeleri: Akif Can Kılıç (İKÜ Endüstri Mühendisliği öğrencisi ), Kaan Karaman (İKÜ Endüstri Mühendisliği Öğrencisi)
Proje Özeti: Özel jetlerin kişisel veya kurumsal amaçlara yönelik olarak kullanımlarının dışında atıl kaldıkları dönemlerde ticari olarak değerlendirilmesini öneren Jetleuc Projesi, jetlerin bu dönemlerde potansiyel yolcularla buluşturulmasına yardımcı olacak web ve mobil platformların oluşturulmasını; böylece de iki taraflı kazanç elde edilmesini hedefliyor.

2.    Ödülü
Grup Adı: Gealist
Grup Üyeleri: Merve Darbaş (İKÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi), Hakan Kapaklı (İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi)
Proje Özeti: Gealist Projesi, elektronik ticaretin toplam tüketim içerisindeki artan istatistiklerinin göz önünde bulundurularak, belli kriterlere göre düzenlenmiş e-ticaret sitelerinin dahil edildiği platformla tüketici/kullanıcı güvenliğinin sağlanmasını amaçlıyor.

3.    Ödülü
Grup Adı: Psikoloji Ağı
Grup Üyeleri: Hakan Uzunlar (İKÜ Psikoloji Bölümü Öğrencisi), Taner Türker (İKÜ Psikoloji Bölümü Öğrencisi), Berker Gonca (İKÜ Psikoloji Bölümü Öğrencisi)
Proje Özeti: Psikoloji alanındaki tüm etkinlik, haber, iş ve staj duyurularının yanı sıra akademik yayınların paylaşıldığı platform olan Psikoloji Ağı, akademisyen, profesyonel ve öğrencileri bir araya getiriyor. İçerik sağlayıcılarının site üyelerinden oluştuğu platformda kullanıcıların deneyimleri ve araştırmaları yer alacak ve her türlü etik, bilimsel ve nitelikli içerik paylaşılabilecek. Bilginin en doğru ve en hızlı şekilde aktarılması misyonunu da üstlenen Psikoloji Ağı Projesi, sözde bilimsel ve doğaötesi (metafizik) kavramların yayılmasının da önüne geçmeyi hedeflemesi yönüyle bir başvuru kaynağı olma özelliği de taşıyor.